Niedowład połowiczy

Uszkodzenie ośrodków i dróg korowo-rdzeniowych powoduje niedowład połowiczy albo porażenie połowicze po przeciwległej stronie ciała. Najczęstszą przyczyną niedowładu połowiczego są zmiany pochodzenia naczyniowego{np.krwotok} Niedowłady połowicze charakteryzuje zgięciowe ułożenie kończyny górnej i wyprostne kończyny dolnej.
Z chwilą cofania się niedowładu w pierwszej kolejności wracają ruchy kończyny dolnej, a następnie kończyny górnej. Niedowład połowiczy często występuje z upośledzeniem lub zniesieniem czucia po stronie chorej.
Masaż klasyczny jest zabiegiem wspomagającym rehabilitację ruchową. Zabiegi masażu wprowadzamy w 3-4 tygodniu choroby.

Niedowłady są schorzeniem utrudniającym codzienne funkcjonowanie i ograniczającym naszą sprawność fizyczną. Istnieje kilka głównych kierunków które pomogą nam przeciwdziałać negatywnym zmianom w organizmie.

W celu zapobiegania i leczenia niedowładów stosuje się głównie:

 • zabiegi fizykalne
 • zabiegi wodne
 • ćwiczenia fizyczne
Tagi: , , ,
Ilość komentarzy: 15 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Ewelina pisze:

  Proszę napisać mi coś więcej o masażu stosowanym w niedowładzie połowiczym

 • admin pisze:

  masaż w niedowładzie połowiczym powinien być stosowany z ćwiczeniami tych kończyn. powinniśmy poświęcić na masaż ręki ok 20 min i masaz nogi ok 20 min no i ćwiczenia po 10-15 minut. Ćwiczenia przy niedowładach są to zwykle ćwiczenia bierne, a po pewnym czasie są już ćwiczenia wykonywane przez chorego przy naszym instruktażu

  Ja tak osiągnąłem piękne efekty na 2 moich pacjentach, jestem z tego zadowolony.

 • Marcin pisze:

  Witam.
  Mam pytanie. Potrzebuje zestawu cwiczen na silowni na niedowlad spastyczny lewostronny obukonczynowy.
  Prosze o fachowa porade w tej sprawie.
  Pozdrawiam.

 • Dariusz Lach pisze:

  A więc tak:
  Jeżeli wystąpił niedowład połowiczy to ćwiczenia na siłowni raczej nie służą do rehabilitacji tego schorzenia. Ogólnie to rehabilitacją takich rzeczy zajmują się oddziały rehabilitacji, w ośrodku zdrowia, poradni czy przy szpitalu.

  Ćwiczenia takie muszą być bezpieczne i odbywać się w odciążeniu kończyn co uzyskujemy poprzez podwieszenie na ugólu czy ćwiczenia na kolumnie, rowerku itd.

  Jednak jeżeli nie mamy dostępu do fachowej rehabilitacji można zamiennie ćwiczyć na siłowni. A wtedy ćwiczenia z wielkimi ciężarami odpadają {max to 3 kg} dla chorej kończyny. Ćwiczenia powinny być izolowane czyli raczej wykonywane na mszynach, aby stawy były ustabilizowane.

 • Radek pisze:

  Witam mam prawostronny niedowład obu kończyn chciałem jakies porady na temat ćwiczeń lub gdzie takie porady moge zaczerpnac dodam ze niedowład wywołany został wypadkiem samochodowy, jestem po rehabilitacji ale chciałbym cwiczyc jeszcze w domu aby przyspieszyc leczenie.

  • Marek pisze:

   Wyślij do mnie wiadomość na e-mail może jakoś Ci pomogę jestem chirurgiem

 • Łukasz pisze:

  Przepraszam a na czym polega różnica w niedowładzie połowiczym a porażeniu . Czy W porażeniu metodyka jest taka sama ?

 • Dariusz Lach pisze:

  w zasadzie jest to ta sama rzecz. Jedno wynika z drugiego. Ponieważ niedowład połowiczy jest to porażenie jednostronne kończyn, czasem także ust. Metodyka więc jest ta sama. Najlepszym wyjściem dla osób cierpiących na to schorzenie jest wzięcie się za robotę, tzn. ćwiczenia tych kończyn.

  Możemy całkowicie lub prawie całkowicie wyeliminować skutki niedowładu przez wielokrotne powtarzanie ćwiczeń i to nie przez tydzień czy dwa, lecz miesiące lub lata.

 • Łukasz pisze:

  Tacy pacjęci mają problem z wykonywaniem czynności ze względu na wzmożone napięcie spoczynkowe mięśni czy ich wiotkością ? Spotkał się już pan z pacjentem , który na skutek uszkodzenia OUN doznał Hemiplegii oraz zespołu zaniedbania połowiczego ?

 • Chory pisze:

  Witam

  Mam niedowład połowiczny lewej strony ciała po operacji guza mózgu (medulloblastoma)

  Jakie ćwiczenia mógłby mi pan polecić aby usprawnić tą część ? Dodam że niedowład jest lekki ale uciążliwy przy życiu codziennym najbardziej przeszkadza mi lewa
  noga. Głównie ona mi najbardziej przeszkadza.W razie pytań jakichkolwiek pytań prosze pisać.

  Prosiłbym o pomoc

 • Dariusz Lach pisze:

  No tak. Niedowład połowiczy to nie byle co. Jest na to jedna główna recepta- wielo tygodniowe, miesięczne lub wieloletnie powtarzanie tych samych ćwiczeń.
  Nie brzmi obiecująco i prosto, ale to najlepszy sposób na dojście do siebie, pokonanie choroby i odzyskanie sprawności. Ale warto, wszakże walczymy
  o lepsze życie i komfort. Noga pewnie dlatego bardziej przeszkadza bo przeszkadza w chodzeniu. Jak napisałem, potrzeba naszego zaangażowania i
  samozaparcia by z tego wyjść. Najlepsze warunki do ćwiczeń znajdziemy w przyszpitalnych gabinetach rehabilitacji czy ośrodkach zdrowia. Można ćwiczyć w
  domu, lecz rehabilitowanie się w gabinetach rechabilitacji czy ośrodkach zdrowia przyspiesza paro krotnie odzyskanie sprawności.

  Ćwiczeń istnieje mnóstwo, jednak przy niedowładzie nie można ich wykonywać byle jak, potrzebna jest specjalna technika {odciążenie}, aby nie zrobić sobie krzywdy.
  Dzisiaj już późno, ale jeżeli pan chce mogę wypisać ćwiczenia możliwe do wykonywania w domu, ale to jutro.

 • Ilość komentarzy: 15 - dołącz do dyskusji!

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  '